Dnes tu mám návrh zahrady u novostavby.
Studie zahrady u rodinného domu v Pouštích
V této projekční části se věnuji uspořádání prostoru zahrady. Hlavní náplní této části je koncepce uspořádání prostoru. Vymezení kolizních zón i žádaných pohledů.
Je řešeno hmotové a plošné uspořádání zahrady, poměr světla a stínu a celková atmosféra. Jsou zohledněny základní požadavky na účel zahrady. Také je věnována pozornost udržitelnosti záměru a intenzitě údržby. Je nastíněn základní sortiment rostlin, typy trávníků, použití kamene. Přesnému druhovému zastoupení rostlinného materiálu a dalšího materiálu bude věnována druhá projekční část.
Základní ideou je příjemná zabydlená zahrada, podpořená terénními modelacemi ve formě kopečků uvnitř prostoru osazená malými hájky. Celkově je zahrada odcloněna vůči okolním stavbám. V kolizních místech jsou navrženy jehličnaté porosty doplněné opadavými dřevinami. V jejich podrostu předpokládám barevný kombinovaný porost keřů a vitálních trvalek.
V severozápadní části je navržený vysokokmenný sad, který tvoří během vegetačního období zelenou clonu na středový zahradní prostor s trávníkem. V sadu pak mohou být umístěná případná políčka na zeleninu atp. bude - li vůle. Takovým neobvyklým motivem jsou ony kopečky s malými lesíky s asijskými a severoamerickými javory. Které jsou dekorativní jak svojí architekturou, měnící se barvou, tak i kůrou, V jejich podrostu pak mohou být vitální trvalky, kanadské borůvky, rododendrony, azalky či jiné. Stejně tak na kopcích jsou i bambusové hájky. Motiv kopečků je opakován i v malé „asijské“ zahradě na východní straně. Zde je ve větší míře použitý lomový kámen tvořící výškové stupně. Kameny se prolínají s terénními modelacemi a vytváří srostlice s vegetačním krytem např. trvalek či travin. Předpokládám, že při realizaci pak vybereme i vhodné lomové kamny, které budou fungovat jako ptačí napajedlo (bude se na některém držet louže vody). S velkým kamenem také počítám do hlavní zahrady, který bude vyčnívat z terénní modelace kopce s javorovým hájkem.
V zahradě jsou navrženy dva typy trávníků. Jeden je parterový, nízko kosený pobytový trávník. Ten je navržen v zónách aktivního pohybu po zahradě. Druhým typem je nižší květnatá louka, s předpokládanou výškou cca 30cm a třemi sečemi do roka. Poměr jednotlivých trávníků je cca půl na půl. Nejen že zahrada dostane vetší dynamiku, ale i barvu kvetoucích bylin jako jsou (kopretiny, zvonky, hvozdíky, krvavce a jiné. Louka též umožňuje výsadbu mnoha jarních cibulovin. Jsou jimi zhusta narcisy, šafrány, modřence a ladoňky, které si v běžném nízko koseném trávníku dovolit nemůžeme. Je to důležité zejména v jarním období, kdy je možné zahradu doslova rozsvítit o mnoho týdnů dříve, než převezmou úlohu keře a stromy.
Přední - vstupní část je navržena tak, aby rámovala a částečně dělila pohled na fasádu. Je zde sivý cedr, sakura a dílem se uplatňuje už zmíněný sad. Případně může být upraven i prostor před plotem, výsadbou nenáročných sivých či jiných travin.